Delta varyantının daha fazla kısıtlamayı beraberinde getirebileceği endişesi

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.   Delta varyantının daha fazla kısıtlamayı beraberinde getirebileceği endişesi Asya borsalarınd...

+5
Haber albümü için resme tıklayın

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

Delta varyantının daha fazla kısıtlamayı beraberinde getirebileceği endişesi Asya borsalarında baskı yaratmaya devam ederken, yüksek aşı oranını yakalayan ABD’de endeksler sınırlı da olsa yükseliş eğilimini koruyor. Dün satıcılı bir görüntü ile kapatan Avrupa vadelileri de bu sabah artı bölgede seyrediyor. Yarınki kritik tarım dışı istihdam verisi öncesinde, risk iştahındaki düşük seyir ve dün beklentilerden iyi gelen ADP özel sektör istihdam verisi ile birlikte Dolar küresel çapta yükselişini sürdürüyor. Yurtiçinde ise TCMB’nin zorunlu karşılık duyurusu ile TL bu sabah emsallerinden sınırlı olumlu ayrışırken, BIST100 endeksi güne hafif alıcılı bir görüntü ile başlayabilir. TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun zorunlu karşılık düzenlemelerinde değişiklik mesajını geçen hafta verdiği için TCMB kararının (TCMB duyurusu)  TL ve endeks üzerinde önemli bir etki yapmasını beklemiyoruz. Satış baskısının dün de devam ettiği endekste bu eğilimin bugün de sürmesi durumunda ise yatay destek ve 50 haftalık ortalamanın bulunduğu 1.340/45 bölgesi tepki gelebilecek yer olarak izlenebilir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   

Dün ABD’de tarım dışı istihdam verisi öncesi haziran ayına ilişkin ADP özel sektör istihdam verisi izlendi. Haziranda özel sektör istihdamı 692 bin kişi arttı. Mayıs ayına göre istihdam artış hızı azaldı fakat ekonominin açılmasıyla hizmet sektöründeki ivmelenme ile istihdam kayıplarının azalması beklenmekte. Veriye bakıldığında büyük ölçekli firmalar 240 bin, orta ölçekli firmalar 236 bin ve küçük ölçekli firmalar 215 bin kişi istihdam yarattılar. Geçtiğimiz aya benzer şekilde en çok istihdam artışı hizmet sektöründen kaynaklandı. Hizmet istihdamı 624 bin kişi artarken özellikle eğlence ve konaklama sektöründeki 332 bin istihdam artışı dikkat çekici. İnşaat sektöründe 47 bin, imalat sektöründe ise 19 bin kişi istihdam artışı var. Geçtiğimiz hafta konuşan Fed yetkilileri istihdamda güçlü bir seyir beklediklerini söylerken, halen salgın sonrası istihdam kayıplarının tam giderilemediği bu açıdan tam toparlanmadan uzak olduklarını belirtmişlerdi.

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’ın TOBB Müşterek Konsey toplantısındaki konuşması takip edildi. Elvan konuşmasında iki yeni KGF desteği geleceğini açıkladı. Ayrıca 2. çeyrekte baz etkisiyle çift haneli büyüme göreceğimizi, yıl sonu büyümesinin beklentilerini aşabileceğini belirtirken, enflasyonla mücadeleyi en önemli ve en öncelikli sorun olarak niteledi, Merkez Bankası’nın sıkı para politikasındaki kararlı duruşu sürdükçe başarının geleceğini belirtirken, fiyat istikrarının sürdürülebilir bir büyüme için önemine vurgu yaptı.

Dün Hazine tarafından yayınlanan temmuz-eylül dönemine ilişkin 3 Aylık İç Borçlanma Stratejisi’ne göre temmuz ayında 54,7 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 52 milyar TL’lik iç borçlanma, ağustos ayında toplam 10,5 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 16 milyar TL’lik iç borçlanma, eylül ayında toplam 38,6 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 45,7 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması planlanmaktadır. Ayrıca borç stokundaki yurt içi döviz cinsi senetleri stok tutarının azaltılmaya devam edileceği belirtilmekte.

Mayıs ayında ihracat aylık %12 gerilerken, baz etkisiyle yıllık %65,7 arttı. Tam kapanma ve tedarik zincirindeki sıkıntıların etkisiyle ihracattaki aylık gerilemeye karşın, 16,5 milyar USD gerçekleşen ihracat tarihsel ortalamaların üzerinde güçlü bir ihracata işaret ediyor ki günlük ihracat verileri de ihracatta haziranda güçlü bir aylık artışa ve hatta 19-20 milyar USD aralığında rekor bir ihracat görebileceğimize işaret ediyor. Dolayısıyla küresel imalat sektörünün gücünü koruması ihracatın güçlü görünümünü sürdürmesine yardımcı oluyor. Yılın yarısında yaklaşık 105 milyar USD gerçekleştiğini hesapladığımız ihracatın bu yıl geneli için 200 milyar USD seviyesini de aşabileceği görülüyor.

  Kaynak: TÜİK.

İthalat, martta tarihi yüksek seviyelerde gerçekleşmesinden sonra son iki aydır aylık olarak düşme eğiliminde. Aylık %5,6 azalan ithalat baz etkisiyle yıllık %54 arttı ve 20,6 milyar USD gerçekleşti, bu seviyeler hala tarihsel ortalamanın üzerinde bir ithalata işaret ediyor. İç talepteki görünümün seyri için izlediğimiz enerji ve altın hariç ithalat, aylık %5 azalışla iç talebin hız kesmeyi sürdürdüğüne dair sinyal verse de mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ithalat aylık %2,3 artışla farklı bir resim çizdi, arındırılmış verilerde ihracatın da aylık %2 ile sınırlı artış gerçekleştirdiğini görüyoruz. Geçen sene dolarizasyonla birlikte artış kaydeden altın ithalatı, son 3 ayda tarihsel ortalamasının altında seyrediyor. İlk 5 ayda net altın ithalatı 2 milyar USD olurken, geçen sene bu dönemde 5,75 milyar USD idi.

Böylece dış ticaret açığı mayıs ayında 4,1 milyar USD ile geçen seneki 3,4 milyar USD’nin üzerinde gerçekleşti. 12 aylık kümülatif dış ticaret açığı 47,1 milyar USD olurken, GSYH oranı da nisan ayındaki %6,4’ten mayıs ayı itibarıyla %6,5 seviyesine hafif yükseldi.

 

Hatırda Kalması Gerekenler

4,1 milyar USD’lik dış ticaret açığı, mayıs ayında yaklaşık 3 milyar USD seviyelerinde bir cari açıkla karşılaşabileceğimizi işaret ediyor, salgının derin hissedildiği Mayıs 2020’de 4 milyar USD ile görece yüksek bir cari açık görmüştük. Bu da 12 aylık kümülatif cari açıktaki gerilemenin süreceğini gösteriyor.

Yılın geri kalanı için ihracattaki pozitif beklentiler sürüyor. AB’de hızlanan aşılama süreci olumlu bir haber olurken, başta otomotiv sektörü olmak üzere tedarik zincirindeki sıkıntıların gelişimi önemli bir faktör olmayı sürdürüyor. Bununla birlikte imalat PMI verilerinin gücünü koruması aşağı yönlü risklerin sınırlı kalmasını sağlıyor. Haziranda tüketici güveni ve kredi kartı harcamaları gibi öncü göstergeler ise iç talebin tekrar toparlanma eğilimi gösterdiğine işaret ediyor, ek olarak sıkı finansal koşullar yılın kalanında bu toparlanmanın sınırlı kalmasına neden olabilir ve ortalamanın altında seyreden altın ithalatının desteğiyle ithalatın ılımlı seyretmesine imkan tanıyabilir. Enerji fiyatları ise burada önemli bir risk faktörü olarak durmakta.

Bugünkü veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında TSİ 17’de haziran ayına ilişkin ISM imalat sanayi PMI endeksi takip edilecek. Mayıs ayına ilişkin endeks, yeni siparişlerdeki artışın katkısıyla 61,2 seviyesine yükselerek güçlü seyrini sürdürmüştü. Raporda firmaların ham madde sıkıntısı ve istihdam edecek yeterli nitelikte personel bulamaması nedeniyle talebe yetişemedikleri tespiti yer almaktaydı. Arz sıkıntılarının fiyatlara baskı yapmaya devam ettiği ve girdi maliyetlerini arttırdığı vurgulanmaktaydı. Endeksin, haziranda ise 61,2’den 61 seviyesine hafif gerilemesi bekleniyor.

Bunun yanında, TSİ 15.30’da 26 Haziran haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları haziran ayında salgın sonrası minimum seviye olan 374 bin kişi olmuştu fakat son iki haftada momentumunu kaybetmişti ve 400 binli seviyelerin üstündeydi. 26 Haziran haftasında yeni işsizlik maaşı başvurularının 390 bin kişi seviyesine gerilemesi bekleniyor. Ayrıca TSİ 21’de Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in konuşması takip edilecek.

Avrupa tarafındahaziran ayına ilişkin nihai imalat PMI verileri açıklanacak. Ayrıca Euro Bölgesi’nde mayıs ayına ilişkin işsizlik oranının yatay seyrederek %8 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. TSİ 9’da Almanya’da mayıs ayında perakende satışların kısıtlamaların kaldırılmaya devam edilmesinin etkisiyle aylık bazda %5 oranında artması bekleniyor.

Bunun yanında, TSİ 10.30’da İsveç Merkez Bankası’nın politika faiz oranını %0 seviyesinde sabit tutması bekleniyor. Bir değişiklik beklenmemekte fakat varlık alımlarının azaltım ve faiz artırım zamanlamasına ilişkin ipucu aranacaktır.

Diğer yandan, OPEC+ Grubu Petrol ve Enerji Bakanları Toplantısı takip edilecek. OPEC+ Grubu’nun, petrol talebine ilişkin olumlu beklentilerin etkisiyle petrol üretim miktarında artışa gitmesi bekleniyor.

 

Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da haziran ayına ilişkin imalat PMI verisi açıklanacak. Mayıs ayı ISO imalat PMI kısıtlamaların da etkisiyle 49,3’e geriledi ve son 1 yılda ilk kez eşik değer olan 50 değerinin altına gerilemişti. Haziran ayında normalleşme adımlarının anket göstergelerine ve kapasite kullanım oranlarına (KKO) olumlu yansıdığını gördük. Reel kesim güven endeksi 107,1’den 109,8’e, KKO ise %75,2’den %76,3’e yükselmişti ayrıca günlük ihracat verileri haziran ayında rekor seviyelerin görüleceğini işaret etmekte. Bu açıdan imalat PMI verisinin tekrar genişleme bölgesinde gelmesini beklemekteyiz.

 

Bugün TCMB, DTH, rezerv ve menkul kıymet istatistiklerini paylaşacak.

Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz ve 25 Haziran haftasında toplam DTH miktarı 0,75 milyar USD artış (bireysel 0,48 milyar USD artış ve kurumsal 0,27 milyar USD artış) kaydetti. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %55,8’den %55,7’ye hafif geriledi. TL kredilerde haftalık %0,40 artış, YP kredilerde %0,27 artış görürken, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,35  artış görmekteyiz.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 25 Haziran haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları 2,8 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 100,2 milyar USD’ye yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 0,3 milyar USD arttı. Buna göre net uluslararası rezervin 2,5 milyar USD artarak Ekim 2020’den bu yana en yüksek seviye olan 21 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz. TCMB’nin yurt içi bankalarla olan swap stoku geçen hafta 0,23 milyar USD azaldı. 15 Haziran tarihli Hazine’nin 2,5 milyar USD kira sertifikası ihracının ayın 22’sinde hesaplara girmesi de rezervleri olumlu etkiledi.

 

ŞİRKET HABERLERİ 

 

Arçelik (ARCLK, Nötr): 17.05.2021 tarihli açıklamayı takiben, beyaz eşya üreticisi Whirlpool Global Türkiye’de Whirlpool markalı soğutucu ve çamaşır makinası üretim faaliyetlerinde bulunan %100 iştiraki Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin Arçelik A.Ş. bünyesine katılması amacıyla imzalanan pay alım satım sözleşmesine istinaden kapanış koşulları tamamlanmış olup; 31.12.2020 dönem sonu denetlenmiş finansal tabloları üzerinden 78,3mn EUR olarak hesaplanan hisse satın alma bedeli Whirlpool Global’e ödenerek  devir işlemi tamamlanmıştır.

27 Nisan 2021 tarihli Arçelik raporumuz için tıklayınız…

Ülker Bisküvi (ULKER, Sınırlı Pozitif): Şirket 30 Haziran 2021 tarihli yönetim kurulu toplantısında, Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. tarafından,  başta en büyük kategorisi olan çikolata işinde üst düzey sinerji yaratacak ve şirketin stratejik ve karlı büyümesine değer katacak Önem Gıda A.Ş’nin paylarının tamamının dolaylı hakim ortağı Yıldız Holding A.Ş. (“Holding”)’den satın alınması (“İşlem”) konusunda Holding ile görüşmelere başlanılmasına ve ilgili mevzuat kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisanslı bir kuruluşa değerlemesinin yaptırılması suretiyle, hazırlanacak rapor çerçevesinde konunun Yönetim Kurulu tarafından ayrıca değerlendirilmesine karar verilmiştir.

11 Mayıs 2021 tarihli Ülker raporumuz için tıklayınız…

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): GMTN programı çerçevesinde 20,3mn GBP tutarlı ihraç belgesi SPK tarafından onaylanmıştır.

7 Mayıs 2021 tarihli Vakıfbank raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

Enerji: Doğalgazda konut abone grubu tarifesine %12, sanayi abone grubu tarifesine %20 zam geldi. Elektrik üretim amaçlı santrallerin tarifesinde de %20 artışa gidildi. Öte yandan, Elektrik fiyatlarında da 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere tüm abone gruplarına %15 zam yapıldı.  

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Doğtaş Kelebek (DGKLB): Şirket, COVİD – 19 pandemisi ile değişen tüketici tercihlerine yönelik e-ticaret satış kanallarını büyüterek yaklaşık 1mn TL ile bu alanda destekleme yatırımları yapmıştır. Bu kapsamda yapılan yatırımla alt markalarının online platformlarda yurt dışı bayilikler verebilmesi mümkün kılınmıştır. Tüm bu yatırımlar neticesinde Doğtaş markası ve Amazon arasında işbirliği anlaşması imzalanmış ve Amerika Birleşik Devletlerinde Doğtaş markalı ürünlere yeni bir satış kanalı eklenmiştir. Yurtdışı bayileri aracılığı ile gerçekleştirilen online satış performanslarına bağlı olarak; Amerika Birleşik Devletlerinde (New York, New Jersey) ve Senegal’de perakende satış mağazaları açılması hedeflenmektedir.

Orge Enerji Elektrik (ORGE): Şirketin, İstanbul’da inşası devam etmekte olan Başakşehir-Kayaşehir Metro Projesi’nin 4 istasyon ve ana hat tünellerinin elektrik işlerine yönelik olarak verdiği 4,8mn Euro+KDV tutarındaki teklifin kabul edildiği ve ihalenin Şirket lehine sonuçlandığı İşveren Aga Enerji Nak. Mad. İnş. San. ve Tic. A.Ş. tarafından bildirilmiştir. İşveren ile alt yüklenici sözleşme görüşmelerine başlanmıştır. İşin 360 günde bitirilmesi planlanmaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü günü günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 67 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 299 milyar TL  oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,48 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,44-%1,49 bandında hareketin ardından %1,47 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde günlük bazda faizlerde 20 baz puana yaklaşan değişimler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 5 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 20 baz puana yaklaşan değişimler görüldü.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

 

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

01 Tem 2021 - 10:00 - 3.Sayfagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Vagonu Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Vagonu hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ajans Vagonu editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ajans Vagonu değil haberi geçen ajanstır.Anket Erken seçim olur mu?