Global PMI dataları açıklanıyor

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 1,12 değer kaybederek günü 1.356 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 13 milyar...

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 1,12 değer kaybederek günü 1.356 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 13 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,32 ve holding endeksi yüzde 1,30 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,13 ile turizm, en çok kaybettiren ise yüzde 2,45 ile iletişim olduğu görüldü. Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,71, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,02, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,91 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,01 değer kaybetti. ABD borsaları haftanın üçüncü işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,61 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,21 değer kazanırken, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,17 geriledi. Bugün, yurt içinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) takip edilecek. Global piyasalarda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun gerçekleştireceği toplantı, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’in açıklamaları ve dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi PMI dataları yakından izlenecek. Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 1,12 değer kaybederek günü 1.356 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 13 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; “Fiyat istikrarını sağlama görevi Merkez Bankası’nındır. Fiyat İstikrarı Komitesi’nin ana amacı, enflasyonda risk oluşturan arz şoklarına karşı çözüm önerilerinin geliştirilmesidir. Hiçbir şekilde Merkez Bankası’na müdahale söz konusu değildir” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Müşterek Konsey toplantısında yaptığı açıklamada, ekonomi reform programında yer alan iki KGF teminatlı programın Temmuz’da hayata geçirileceğini belirtti. Elvan, “İhracatı önceleyen yatırımlara KGF teminatı ile 5. ve 6. bölgelerde uzun vadeli kredi desteği sağlayacağız. Küçük işletmelere de ilave olarak istihdam ettikleri her bir kişi için KGF kefaletiyle krediye erişim imkânı sunacağız” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamalarda, “2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımızla sağlık çalışanlarımız yarından itibaren istedikleri aşı ile 3. doz aşılarını olmak üzere randevu alabilecek” dedi. Bakan, Elde edilen yeni veriler ışığında BioNTech aşısının ilk dozunu olan vatandaşlarımızın ikinci dozlarını 4 hafta sonra olabilecek şekilde randevu almaları uygun bulunmuştur” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yayımladığı Zorunlu Karşılıklara İlişkin Basın Duyurusu’nda; Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânı azami oranı yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülmüştür. Söz konusu imkân 1 Ekim 2021 tesis tarihinde sonlandırılacaktır. Döviz cinsinden mevduat/katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmıştır. Alınan bu kararla, ilk aşamada Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin 13,2 milyar TL, döviz cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 2,7 milyar ABD doları tutarında artması beklenmektedir. Ayrıca, 25 Haziran 2021 tarihinde yabancı para mevduat/katılım fonu hesaplarında bulunan ve bu tarihten sonra Türk lirası mevduat/katılım fonuna dönüşen tutarların zorunlu karşılık yükümlülüğünden muaf tutulmasına, Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara, bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payını artırıcı yönde ilave faiz/nema uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu değişiklikler, tesisi 6 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak olan 19 Temmuz 2021 yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacaktır denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2021 yılı dış finansman programı çerçevesinde Avro cinsinden 2027 vadeli bir tahvil ihracı gerçekleştirmek üzere 30 Haziran 2021 tarihinde Bank of America Merrill Lynch, BNP Paribas ve Deutsche Bank’a yetki verdiği açıklandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun açıklamasına göre, elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeniyle tarifelerde değişikliğe gidildi. Bu bağlamda, nihai elektrik satış fiyatında 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere tüm abone grupları için yüzde 15 zam yapıldı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, Temmuz ayına ilişkin tarife tablosu açıkladı. Buna göre, Doğalgazda konut abone grubu tarifesine yüzde 12, sanayi abone grubu tarifesine yüzde 20 zam geldi. Elektrik üretim amaçlı santrallerin tarifesinde de yüzde 20 artış yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, tarafından yayımlanan 31 Mart 2021 tarihi itibariyle Türkiye Brüt ve Net Dış Borç Stoku raporuna göre; “Türkiye Brüt Dış Borç Stoku”, 31 Mart 2021 tarihi itibarıyla 448,4 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiş olup stokun milli gelire oranı ise %61,5 oldu. Aynı tarihte, “Türkiye Net Dış Borç Stoku” ise 262,1 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiş olup stokun milli gelire oranı %36,0 oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan 31 Mart 2021 tarihi itibariyle Hazine Garantili Dış Borç Stoku raporuna göre; Hazine garantili dış borç stoku 31 Mart 2021 tarihi itibarıyla 14,8 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan 31 Mart 2021 tarihi itibariyle AB Tanımlı Genel Yönetim Borç Stoku ve Kamu Net Borç Stoku raporuna göre; “AB Tanımlı Genel Yönetim Borç Stoku”, 31 Mart 2021 tarihi itibarıyla 2.166,1 milyar TL olarak gerçekleşmiş olup stokun milli gelire oranı %40,4 oldu. Aynı tarihte, “Kamu Net Borç Stoku” ise 1.042,6 milyar TL olarak gerçekleşmiş olup stokun milli gelire oranı %19,4 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Hizmet Üretici Fiyat Endeksi, Mayıs 2021 verilerine göre; Hizmet Üretici Fiyat Endeksi 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %3,18 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %28,55 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Dış Ticaret İstatistikleri, Mayıs 2021 verilerine göre, Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2021 yılı Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %65,7 artarak 16 milyar 498 milyon dolar, ithalat %54,0 artarak 20 milyar 627 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mayıs ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre %20,2 artarak 3 milyar 436 milyon dolardan, 4 milyar 129 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2020 Mayıs ayında %74,3 iken, 2021 Mayıs ayında %80,0’a yükseldi.

ABD’de açıklanan Özel Sektör İstihdam Değişimi (ADP) verisi Mayıs ayında 692 bin ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti.

Şirket Notları:

ARÇELİK A.Ş. (ARCLK): 17.05.2021 tarihli açıklamasını takiben, beyaz eşya üreticisi Whirlpool Global Holdings S.A.R.L.’nin (“Whirlpool Global”) Türkiye’de Whirlpool markalı soğutucu ve çamaşır makinası üretim faaliyetlerinde bulunan %100 iştiraki Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) Arçelik A.Ş. bünyesine katılması amacıyla imzalanan pay alım satım sözleşmesine istinaden kapanış koşulları tamamlanmış olup; 31.12.2020 dönem sonu denetlenmiş finansal tabloları üzerinden 78,3 milyon Euro olarak hesaplanan hisse satın alma bedeli Whirlpool Global’e ödenerek devir işlemi tamamlanmıştır. 17 Mayıs 2021 tarihli açıklamamızda belirtildiği üzere, Tedarik Sözleşmesi ve ilgili sair sözleşmeler imzalanmış olup Şirket’in kapanış tarihi itibarıyla finansal tabloları bağımsız denetime tabi tutulacak, sabit kıymetler dışındaki varlık ve borçlardaki değişim için satın alma fiyatında düzeltme yapılacaktır.

INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (INVEO): Ülkemizin gelişmekte olan Sermaye Piyasalarına katkıda bulunmak; şirketlerin çok daha çeşitli alternatif finansman kaynaklarına erişimlerine olanak sağlayabilmek amacıyla Inveo Yatırım Holding olarak Yatırım Bankası kurulması için çalışmalara başlanmasına karar verildiğini 26.08.2020 tarihindeki açıklama ile kamuoyuna duyurulmuştur. 24.02.2021 tarihinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararla bu amaçla Danışma Kurulu oluşturulan ve Demet Özdemir, Bora Oruç ve Onur Topaç’ın kurul üyeleri olarak yetkilendirildiğini, 06.04.2021 tarihinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararla Önder Halisdemir’in Finansal Hizmetler Grubu Başkanı ve Danışma Kurulu üyesi olarak göreve başladığını ve yatırım bankası kurma çalışmalarını yöneteceğini açıklamıştır. Şirket kaynaklarını, projeksiyonunu ve geçmiş dönem faaliyet raporunu da değerlendirerek gelişen ekonomik ve finansal piyasalarda bankacılık alanında faaliyet gösterecek bir şirkette hissedar olunmasının Şirket gerek finansal açıdan gerekse itibar açısından yarar sağlayacağı değerlendirilerek, Yönetim Kurulu’muzun 30.06.2021 tarihinde aldığı karar ile; Şirket Inveo Yatırım Holding A.Ş.’nin hissedarı olacağı, 300.000.000 TL sermaye ile kurulacak Yatırım Bankası’ nın %74,999 oranında hissesine sahip olunmasına, Gerekli izinlerin alınması akabinde kurulması hedeflenen şirketin sermayesine 224.997.000 TL nakit bedel ile katılınmasına, bu nedenle bankacılık mevzuatı gereğince kurucuların sunması gereken evrakın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na sunulmasına, söz konusu başvuru için gerekli tüm prosedürlerin yerine getirilmesine ve yetkili tüm otoritelere başvurulmasına, bu iş için gerekli her türlü doküman ve sözleşmenin Şirketi tarafından imzalanmasına, banka kuruluş izni için gerekli başvuruların yapılmasına, tüm bu hususlarda Şirketi Erhan Topaç ve Onur Topaç’ın temsil etmesine ve adı geçenlerin bu yetkiler hususunda dilediği üçüncü kişileri kısmen ya da tamamen tevkil edebilmesine karar verilmiştir.

GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (GEDIK): Şirket hissedarı Inveo Yatırım Holding A.Ş. ülkemizin gelişmekte olan Sermaye Piyasalarına katkıda bulunmak; şirketlerin çok daha çeşitli alternatif finansman kaynaklarına erişimlerine olanak sağlayabilmek amacıyla Yatırım Bankası kuruluş çalışmalarına başlayacağını 26.08.2020 tarihli açıklamasında kamuoyuna duyurmuştu. Hissedarları bu süre boyunca gerçekleştirdiği değerlendirme çalışmalarının sonucu ortaya çıkan karar yatırım bankası için kuruluş başvurusunun gerçekleştirilmesi yönünde olmuştur. Şirketin gelişen ekonomik ve finansal piyasalarda yatırım bankacılığı alanında faaliyet gösterecek bu şirkette hissedar olunmasının Şirketimizin sermaye piyasalarında her alanda liderlik vizyonu ile doğrudan uyuştuğu değerlendirilerek, Yönetim Kurulu’nun 30.06.2021 tarihinde aldığı karar ile; Şirket Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olarak, 300.000.000 TL sermaye ile kurulacak Yatırım Bankasında %25 oranında hisse sahibi olunmasına, Gerekli izinlerin alınması akabinde kurulması hedeflenen şirketin sermayesine 75.000.000 TL nakit bedelle ile katılınmasına, bu nedenle bankacılık mevzuatı gereğince kurucuların sunması gereken evrakın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na sunulmasına, söz konusu başvuru için gerekli tüm prosedürlerin yerine getirilmesine ve yetkili tüm otoritelere başvurulmasına, bu iş için gerekli her türlü doküman ve sözleşmenin Şirket tarafından imzalanmasına, banka kuruluş izni için gerekli başvuruların yapılmasına, tüm bu hususlarda Şirketi Erhan Topaç ve Onur Topaç’ın temsil etmesine ve adı geçenlerin bu yetkiler hususunda dilediği üçüncü kişileri kısmen ya da tamamen tevkil edebilmesine karar verilmiştir.

METEMTUR YATIRIM ENERJİ TURİZM VE İNŞAAT A.Ş. (METUR): Şirket 30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında Enerji Sektörüne dair Varlık ve Şirket satışları için Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş. adına mali ve hukuki inceleme (DD) yapılması amacıyla Sn.Refik Karakaş,Sn Gürkan Karaca,İdari ve Mali İşler Direktörü Sn.Şükrü Tuncer ve hukukçu Sn Mithat Mengüllüoğlu oy birliği ile yetkili kılınmıştır.

NİĞBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (NIBAS): Kırşehir Merkezde prefabrike bina inşasına yönelik işveren Y-Doğuş İnşaat Taahhüt Yapı Mlz. Tic. Ltd. Şti. ile Şirketimiz arasında 29.06.2021 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme bedeli KDV dahil 1.504.500 TL olup, işin tahmini tamamlanma süresi 4 aydır.

METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş. (METRO): Şirket bağlı ortaklığı METRO EUPHORIA HOTEL BATUMI JSC yönetim kurulu’nun 29.06.2021 tarihli kararı ile aynı tarihli sözleşme çerçevesinde METRO EUPHORIA HOTEL BATUMI JSC ‘ ya ait olan Euphoria Hotel’in Çin Menşeli DIBO GROUP LLC şirketine kiralanması hususunda karar alınmıştır. İmzalanan kiralama sözleşmesi 15 yıl süre ile yıllık brüt 4.574.447 USD olmak üzere 15 yıl toplamı brüt 68.616.711 USD’dir. Bağlı ortaklığı ile imzalanan sözleşme çerçevesinde, kira garantörlüğü ve aracılık hizmeti karşılığında toplam gelirin %3’lük oranında hizmet bedeli maliyeti çıkarıldıktan sonra 15 yıl sonunda elde edeceği Net Geliri 66.558.209 USD olarak hesaplanmaktadır.

MEPET METRO PETROL VE TESİSLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. (MEPET): Şirketin bağlı ortaklığı METROCITY TRADE CENTER BATUMI JSC Yönetim Kurulu’nun 29.06.2021 tarihli kararı ile aynı tarihli sözleşme çerçevesinde METROCITY TRADE CENTER BATUMI JSC’ ye ait olan Metrocity AVM’nin Spa, Açık ve Kapalı Havuz alanı Çin Menşeli DIBO GROUP LLC şirketine kiralanması hususunda karar alınmıştır. İmzalanan kiralama sözleşmesi 15 yıl süre ile yıllık brüt 625.553 USD olmak üzere 15 yıl toplamı brüt 9.383.289 USD’dir. Bağlı ortaklığı ile imzalanan sözleşme çerçevesinde, kira garantörlüğü ve aracılık hizmeti karşılığında toplam gelirin %3’lük oranında hizmet bedeli maliyeti çıkarıldıktan sonra 15 yıl sonunda elde edeceği Net Geliri 9.101.791 USD olarak hesaplanmaktadır.

BMS ÇELİK HASIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BMSCH): Şirket İstanbul Gebze Şubesi Üretim Tesisi, büyük altyapı projelerindeki talebin karşılanması amacıyla üretimini 1 vardiyadan 3 vardiyaya çıkarmıştır. Böylece tonaj bazında aylık ortalama 450 ton olan üretimin aylık 1200 tona çıkması planlanmaktadır. MEPET METRO PETROL VE TESİSLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. (MEPET): Şirketin bağlı ortaklığı

METROCITY TRADE CENTER BATUMI JSC Yönetim Kurulu’nun 29.06.2021 tarihli kararı ile aynı tarihli sözleşme çerçevesinde METROCITY TRADE CENTER BATUMI JSC’ ye ait olan Metrocity AVM’nin Spa, Açık ve Kapalı Havuz alanı Çin Menşeli DIBO GROUP LLC şirketine kiralanması hususunda karar alınmıştır. İmzalanan kiralama sözleşmesi 15 yıl süre ile yıllık brüt 625.553 USD olmak üzere 15 yıl toplamı brüt 9.383.289 USD’dir. Bağlı ortaklığı ile imzalanan sözleşme çerçevesinde, kira garantörlüğü ve aracılık hizmeti karşılığında toplam gelirin %3’lük oranında hizmet bedeli maliyeti çıkarıldıktan sonra 15 yıl sonunda elde edeceği Net Geliri 9.101.791 USD olarak hesaplanmaktadır.

METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş. (METRO): Şirket bağlı ortaklığı METRO EUPHORIA HOTEL BATUMI JSC Yönetim Kurulu’nun 29.06.2021 tarihli kararı ile aynı tarihli sözleşme çerçevesinde METRO EUPHORIA HOTEL BATUMI JSC ‘ ya ait olan Euphoria Hotel’in Çin Menşeli DIBO GROUP LLC şirketine kiralanması hususunda karar alınmıştır. İmzalanan kiralama sözleşmesi 15 yıl süre ile yıllık brüt 4.574.447 USD olmak üzere 15 yıl toplamı brüt 68.616.711 USD’dir. Bağlı ortaklığı imzalanan sözleşme çerçevesinde, kira garantörlüğü ve aracılık hizmeti karşılığında toplam gelirin %3’lük oranında hizmet bedeli maliyeti çıkarıldıktan sonra 15 yıl sonunda elde edeceği Net Geliri 66.558.209 USD olarak hesaplanmaktadır.

İTTİFAK HOLDİNG A.Ş. (ITTFH): Bağlı ortaklığı Selva Gıda San.A.Ş. ‘nin Halka arzına ilişkin olarak Halka Arz tarihindeki Selva Gıda San.A.Ş.’ ye olan ilişkili taraf borcunun tamamının, Halka Arz gelirinin Şirket hesaplarına girişini izleyen 2 iş günü içerisinde kapatılacağına yönelik taahhüdümüz çerçevesinde, 30.06.2021) tarihinde Selva Gıda San.A.Ş. ‘ye olan 39.232.881 TL ilişkili taraf finansal borç tutarının tamamı nakden ve defaeten ödenerek kapatılmıştır.

AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AVGYO): 27.04.2021 tarih ve 89780865-153-7576 sayılı genelge ile İçişleri Bakanlığı tarafından Covid-19 tedbirleri kapsamında 29 Nisan 2021 ve 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen tam kapanma uygulaması dolayısıyla Şehirlerarası seyahat kısıtlaması getirilmiştir. İşyerlerini kapatmak ya da kısmi çalışmak zorunda kalan Şirket portföyünde yer alan; Samsun Yusuf Ziya Yılmaz Şehirler Arası Otobüs Terminali’ni işleten Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş.’den 11.05.2021 tarihinde, Çarşamba Şehirler Arası Otobüs Terminalini işleten Anadolu Terminal İşletmeleri A.Ş. ‘den 11.05.2021 tarihinde ve Havza 15 Temmuz Şehitler Otogarını işleten Şimşir Turizm Terminal İşletmeciliği A.Ş.’den 25.06.2021 tarihinde gelen indirim talepleri değerlendirilmiş olup, Talepte bulunan Otogar İşletmecisi Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş., Anadolu Terminal İşletmeleri A.Ş. ve Şimşir Turizm Terminal İşletmeciliği A.Ş. firmalarının Bir sefere mahsus olmak üzere bir aylık kira bedellerinde %50 indirim yapılmasına karar verilmiştir.

DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DGKLB): Şirket, COVİD – 19 pandemisi ile değişen tüketici tercihlerine yönelik e-ticaret satış kanallarını büyüterek yaklaşık 1.000.000 TL ile bu alanda destekleme yatırımları yapmıştır. Bu kapsamda yapılan yatırımla alt markaların online platformlarda yurt dışı bayilikler verebilmesi mümkün kılınmıştır. Tüm bu yatırımlar neticesinde Doğtaş markamız ve Amazon arasında işbirliği anlaşması imzalanmış ve Amerika Birleşik Devletlerinde Doğtaş markalı ürünlere yeni bir satış kanalı eklenmiştir. Yurtdışı bayileri aracılığı ile gerçekleştirilen online satış performanslarına bağlı olarak; Amerika Birleşik Devletlerinde (New York, New Jersey) ve Senegal’de perakende satış mağazaları açılması hedeflenmektedir.

DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(DGKLB): Şirket, COVİD – 19 pandemisi ile değişen tüketici tercihlerine yönelik e-ticaret satış kanallarını büyüterek yaklaşık 1.000.000 TL ile bu alanda destekleme yatırımları yapmıştır. Bu kapsamda yapılan yatırımla alt markalarımızın online platformlarda yurt dışı bayilikler verebilmesi mümkün kılınmıştır. Tüm bu yatırımlar neticesinde Doğtaş markası ve Amazon arasında işbirliği anlaşması imzalanmış ve Amerika Birleşik Devletlerinde Doğtaş markalı ürünlere yeni bir satış kanalı eklenmiştir. Yurtdışı bayiler aracılığı ile gerçekleştirilen online satış performanslarına bağlı olarak; Amerika Birleşik Devletlerinde (New York, New Jersey) ve Senegal’de perakende satış mağazaları açılması hedeflenmektedir.

 

Kaynak İnvestaz Yatırım

Hibya Haber Ajansı

01 Tem 2021 - 10:11 - Teknolojigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Vagonu Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Vagonu hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ajans Vagonu editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ajans Vagonu değil haberi geçen ajanstır.Anket Erken seçim olur mu?