Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde büyümenin öncü göstergelerinden Haziran ayına ait imalat PMI verisi 51.3 puana yükseldi. 2 aydır daralan imalat sektörünün te...

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde büyümenin öncü göstergelerinden Haziran ayına ait imalat PMI verisi 51.3 puana yükseldi. 2 aydır daralan imalat sektörünün tekrar yükselişe geçtiğini izledik. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından açıklanan verilere göre net uluslararası rezervleri 2 milyar 457,0 milyon dolar artış gösterdi. 25 Haziran haftası itibariyle yabancı yatırımcılar hisselerde 3.4 milyon dolarlık net satış gerçekleştirirken Devlet iç borçlanma senetlerinde (DİBS) 172.5 milyon dolarlık net alım yaptılar. Borsada yabancıların payı tarihi düşük seviyelerde % 42’lerde kalmaya devam ediyor. Dün BİST100 endeksi günü  % 1.21’lik artışla 1.372.78 puandan tamamlarken işlem hacmi 11.03 milyar TL olarak gerçekleşti. Usd/Try dünkü düşüşünün ardından bu sabah alıcılı seyrediyor.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin ancak ABD’de açıklanacak istihdam verileri piyasalarda belirleyici olacaktır. ABD’den gelecek verileri istihdam sektörü açısından pozitif beklediğimizden borsada kapanışa yakın satışlar ağırlık kazanabileceği gibi kurlarda da yükseliş ihtimalini yüksek görüyoruz.

ABD:  Dün ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisi beklentilerin altında ancak bir önceki aya paralel 62,1 puan olarak gerçekleşti. ABD’de imalat PMI rakamları tarihi yüksek seviyelerde kalmayı sürdürürken aşılanmanın ve korona virüs kısıtlanmalarının kaldırılmasının ekonomik ivmeyi artırdığını görüyoruz. ISM İmalat PMI ise beklentilerin altında 60,6 puan olarak gerçekleşti. ISM İmalat PMI verisi son 5 ayın en düşük seviyesine indi.ABD’de kritik verilerden haftalık işsizlik başvuruları 364 bin olarak gerçekleşirken, beklentiler haftalık işsizlik başvurularının 388 bin kişi olacağı şeklindeydi. Korona virüs salgınının başlangıcından itibaren haftalık işsizlik başvuruları en düşük düzeye indi. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Fed için faiz oranı artışının bazı açılardan uzak olduğunu, ancak bu yıl Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlamasına hazır olduğunu söyledi. Harker, eşit oranda ipotek teminatlı menkul kıymet ve devlet tahvili azaltılarak, aylık 10 milyar dolar azaltım yapılabileceğini vurguladı.  Böylelikle tahvil alım programının azaltımının 12 ayda bitirilebileceğini belirtti. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizleri yatay seyrederken bugün sabah itibariyle tekrar satış yaşadığını ve şu an işlemlerin % 1.45 seviyesinden geçtiğini görüyoruz. Dolar endeksinde artış devam ederken faizlerin baskılanması dikkatimiz çekmekte. Faizler noktasında zaman doldurulduğunu ve yukarı yönlü ivmenin kısa sürede başlayacağını tahmin ediyoruz. ABD borsaları dünü yükselişle tamamlarken S&P ve Nasdaq’ın rekor kırdı. Dün yapılan OPEC+ toplantısında herhangi bir anlaşma sağlanamadı ve bugün bir kez daha toplanılması kararlaştırıldı. OPEC’ten yapılan açıklamaya göre OPEC+ Bakanlar Ortak İzleme Komitesi bugün Türkiye saati ile 16.00’da bir araya gelecek ve OPEC+ Bakanlar Toplantısı da saat 17,30’da başlayacak. Dün gerçekleştirilen toplantıda Rusya ve Suudi Arabistan’ı içeren OPEC+ Ortak Bakanlar İzleme Komitesi, grubun Ağustos’tan Aralık’a kadar günlük 400.000 varil artış yapmasını tavsiye etti. Bu kararın kabul edilip edilmeyeceği veya başka kararın alınıp alınmayacağını yakından takip edeceğiz. Gelecek kararlar petrol fiyatları kadar küresel borsalarda fiyatlamalarda belirleyici olabilir.

Bugün ABD’de önemli veriler bizi bekliyor. Ortalama saatlik kazançlar aylık bazda % 0.3 beklenirken yıllık bazda ortalama saatlik kazançların ise % 3.7 puana artış göstermesi tahmin ediliyor. İşsizliğin ise % 5.8’den % 5.6’ya gerilemesi öngörülmekte. Merakla beklenen tarım dışı istihdam verisinin ise 725K geleceği tahmin edilmekte. Dün haftalık işsizlik başvurularının pandemi sonrası en düşük seviyelere gelerek 360K’ya kadar inerek pandemi öncesi ortalaması olan 250K’ya yaklaşması ve Çarşamba günü gelen Öncül ADP tarım dışı istihdamın beklentilerin üzerinde açıklanması bugün gelecek verilerin pozitif gelme ihtimalini kuvvetlendirdi. Bugün gelecek veriler sonrasında dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde sert yükseliş yaşanabilir. Özellikle 10 yıllık tahvil faizlerinin % 1.56 seviyesini geçip geçmemesi piyasalar açısından kısa vadede oldukça önemli olacaktır. Muhtemelen iyi gelecek veri tahvil alım programının azaltılması tartışmasını biraz daha alevlendirecekken borsalarda bu bağlamda satışlara başlayabilir.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro büyümenin öncü göstergelerinden İmalat PMI verisi beklentilerin hafif üzerinde 63,4 olarak gerçekleşirken, son yılların en yüksek verisi olarak kaydedildi. Mayıs ayına ait işsizlik oranı ise % 7,9 olarak gerçekleşirken, beklentiler % 8,0 geleceği yönündeydi. Aralık 2020’den bu yana işsizlik oranlarındaki düşüş trendi devam ediyor. Euro Bölgesi ekonomisinde toparlanma devam ederken ABD’ye göre biraz daha yavaş ilerlemekte. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, ECB’nin yeni politika çerçevesinde daha yüksek enflasyona müsamaha göstermeye başlamaması gerektiğini söyledi. Eur/Usd, dolar endeksindeki yükselişe paralel düşüşüne devam ederken Eur/TL dünü satışla tamamladı. Avrupa borsaları ise küresel piyasalardaki iyimserliğe paralel dünü alıcılı kapattı.

Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Legarde’nin konuşması bekleniyor. Ancak piyasaların gözü tamamen ABD’den gelecek verilere çevrilmiş durumda.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1365 seviyesinin altında önce 1351 ve arkasından 1344 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1383 direncinin kırılması halinde önce 1395 ve arkasından 1405 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1523 seviyesinin kırılması halinde önce 1535 ve arkasından 1553 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1509 desteğinin altında önce 1495 ve arkasından 1481 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.6525 seviyesinin kırılması halinde önce 8.5880 ve arkasından 8.5420 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.7120 direncinin üzerinde önce 8.7645 ve arkasından 8.7975 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1765 seviyesinin altında önce 1751 ve arkasından 1735 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1783 direncinin kırılması halinde önce 1789 ve arkasından 1797 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ARCLK ARÇELİK – Şirket paylarının geri alınmasına ve 67.572.820 adet pay için 2,4 milyar TL kaynak ayrılmasına karar verildi. Şirket tarafından Hitachi Home Appliances Netherland şirketinin %60 payının satın alınmasına ilişkin hisse satın alma Sözleşmesi’nde belirtilen ön şartların önemli bir kısmının tamamlandığı açıklandı.

#AKFGY AKFEN GMYO –  Sermaye artırımından elde edilecek fonun kredi-faiz ödemelerinde ve işletme sermayesi ihtiyacında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#ASUZU ANADOLU ISUZU – Moldova Kişinev Belediyesi’nin 2021 yılında açmış olduğu 100 adet otobüs alımına ilişkin ihalenin kazanıldığı açıklanırken, teslimatların 2021 yılı içinde partiler halinde tamamlanmasının ön görüldüğü açıklandı.

#AVGYO AVRASYA GMYO   –  Antalya Alanya’da bulunan dairenin 1 yıllığına aylık 3.000 TL bedelle AVTUR’a kiraya verilmesine karar verildiği açıklandı. Antalya Alanya’da bulunan dairenin 1 yıllığına aylık 5.500 TL bedelle kiraya verilmesine karar verildiği açıklandı.

#AYGAZ AYGAZ – 720 gün vadeli 500 milyon TL tutarında tahvil ihraç edildi. Şirketin sermayesinde %50 paya sahip olduğu United LPG Ltd.’nin sermayesinin 100 milyon BDT’den 1,1 milyar BDT’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

#BERA BERA HOLDİNG – Şirket iştiraki Konya Kağıt’ın halka arzı kapsamında Borsa ve SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı  Grup Şirketi Kompen PVC tarafından Yeni Eyüp Evleri Projesi PVC Doğrama imalatları işinin 2,5 milyon TL bedel ile alındığı açıklandı. Grup Şirketi Kompen PVC tarafından Ankara’daki bir projenin Pvc Doğrama işinin 10,7 milyon TL bedel ile alındığı açıklandı.

#CEMAS ÇEMAŞ DÖKÜM – Şirketin bağlı ortaklığı Özışık İnşaat’ta sahip olunan 20.000.000 adet payın 10 milyon TL bedelle HMF Makine’ya devredilmesine karar verildiği açıklandı.

#JANTS JANTSA – 50 milyon TL tutarında teşvik belgesi kapsamında yeni üretim hattı yatırımı yapılmasına, bu hattın 2022 yılı içinde tamamlanarak devreye alınmasına karar verildiği açıklandı.

#DARDL DARDANEL – G. Kallimanis S.A. şirketinin devrini sağlayan 6 milyon euro bedelli alacak devir anlaşmasının imzalandığı açıklandı.

#DOAS DOĞUŞ OTOMOTİV – Şirketin Irak’taki bağlı ortaklığı D-Auto LLC’nun, Audi Volkswagen Middle East FZE ve Volkswagen AG ile varmış olduğu mutabakat sonrasında distribütörlük faaliyetlerinin sonlandırıldığı ve D-Auto LLC’nin tasfiye işlemlerine başlanılmasına karar verildiği açıklandı. Şirketin sahip olduğu Volkswagen Doğuş Finansman paylarının, VDF Servis bünyesine iştirak modeliyle kısmi bölünme yöntemi ile devir alınmasına ilişkin sürecin tescil edilecek tamamlandığı açıklandı.

#EDATA E-DATA TEKNOLOJİ Şirket payları Pazartesi günü Borsa’da işlem görmeye başlayacak. Şirket paylarının halka arzı kapsamında, büyüklüğünün toplamda 3,7 katı talep geldiği açıklandı.

#ESEN ESENBOĞA ELEKTRİK – YEKA GES-3 yarışmalarından, şirketin %100 bağlı Ortaklığı Margün Enerji’in kazanmış olduğu toplam 105 MWe (Osmaniye-2 15 MWe, Burdur-2 15 MWe, Batman-2 15 MWe, Antalya-3 10 MWe, Ankara-2 20 MWe, Aksaray-2 10 MWe, Ankara-1 20 MWe) kapasite tahsisine ilişkin YEKA Kullanım Hakkı Sözleşmesinin İdare ile imzalandığı açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT GMYO – Şirket projelerinden Avangart İstanbul’un projesindeki son kısmının Kısmi Geçici Kabul Tutanağının onaylandığı açıklandı.

#GSDHO GSD HOLDİNG – Şirketin %100 bağlı ortaklığı GSD Shipping’in sermayesinin 50 milyon dolara, kayıtlı sermaye tavanının ise 75 milyon dolara yükseltildiği ve işlemlerin tescil edildiği açıklandı.

#KCHOL KOÇ HOLDİNG – Şirket paylarının geri alınmasına ve 35.000.000 adet pay için 700 milyon TL kaynak ayrılmasına karar verildi.

Kaynak: Acar Menkul

Hibya Haber Ajansı

02 Tem 2021 - 11:38 - 3.Sayfagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Vagonu Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Vagonu hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ajans Vagonu editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ajans Vagonu değil haberi geçen ajanstır.Anket Erken seçim olur mu?