Global piyasalar ABD TDİ datasına odaklandı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,21 değer kazanarak günü 1.372,78 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11 mi...

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,21 değer kazanarak günü 1.372,78 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,48 ve holding endeksi yüzde 2,04 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,22 ile ulaştırma, en çok kaybettiren ise yüzde 0,78 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı olduğu görüldü. Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,25, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,47, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,71 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,73 değer kazandı. ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,38, S&P 500 endeksi yüzde 0,52 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,13 değer kazandı. Bugün, yurt içi piyasalarda sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamaları, ABD’de açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam Değişimi data seti ve Fabrika Siparişleri verisi yakından takip edilecek. Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,21 değer kazanarak günü 1.372,78 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Hazine Bakanlığı tarafından yayımlanan basın duyurusuna göre; 2021 yılı dış finansman programı çerçevesinde, Avro cinsinden 2027 vadeli bir tahvil ihracı için 30 Haziran 2021 tarihinde Bank of America Merrill Lynch, BNP Paribas ve Deutsche Bank’a yetki verilmişti. Söz konusu ihraç aynı gün sonuçlanmış ve ihraç miktarı 1,5 milyar Avro olarak gerçekleşti. İhraca 100’ün üzerinde yatırımcı, ihraç tutarının 3 katı talep göstermiştir. Tahvilin %27’si Birleşik Krallık, %23’ü Türkiye, %20’si ABD, %19’u diğer Avrupa ülkeleri, %10’u Orta Doğu ve %1’i diğer ülkelerdeki yatırımcılara satıldı.

İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit’ten elde edilen son PMI® anket verilerine göre, İmalat PMI verisi Haziran ayında 51,3 düzeyine yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi taksit sayılarıyla ilgili yeni düzenlemeye gitti. Ayrıca taşıt kredilerinde vade sınırları da aşağıya indirildi. BDDK ayrı bir düzenlemeyle bireysel kredi kartları ile ihtiyaç kredilerine ilişkin risk ağırlıklarının da artırılmasına karar verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; Yurt Dışı yerleşiklerin portföylerindeki Hisse Senedi ve İç Borçlanma Senetleri (DİBS), Piyasa Fiyatı ve Kur Hareketlerinden Arındırılmış net değişimlerine bakıldığında, 25 Haziran sona eren işlem haftasında yurt dışı yerleşiklerin hisse senetlerinde 3,4 milyon dolar satıcılı ve DİBS’te 172,5 milyon dolar alıcılı konumda oldukları görülüyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yayımlanan verilere göre İstanbul’da perakende fiyatlar Haziran’da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,12 arttı. Aylık bazda artış ise yüzde 0,36 olarak gerçekleşti.

ABD’de açıklanan ISM İmalat PMI datası Haziran ayında piyasa beklentisi hafif altında 60,6 düzeyinde gerçekleşti.

Avrupa Birliği (AB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamalarından muaf tutulabilecek ülkeler listesine 10 yeni ülke ekledi. Listeye Azerbaycan, Bosna Hersek, Katar ve Kanada’nın içinde olduğu 10 ülke dahil edilirken, Türkiye listede yer almadı. (Kaynak: bloomberght.com)

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, yaptığı değerlendirmede; Fed için faiz oranı artışının bazı açılardan uzak olduğunu, ancak bu yıl Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlamasına hazır olduğunu ifade etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD’deki hükümet harcamaları enflasyonun uzun vadeli hedefler üzerinde şekillenmesine neden olacak ve Fed’in 2022 yıl sonu ya da 2023 başı gibi faiz artırması gerekebileceğini ifade etti.

Şirket Notları:

AYGAZ A.Ş.( AYGAZ): Sermayesinde %50 paya sahip olduğu Bangladeş’te kurulu iş ortaklığımız United LPG Ltd.’nin sermayesinin 100.000.000 Bangladeş Takası’ndan (“BDT”) 1.120.000.000 BDT’ye (yaklaşık 12.000.000 USD) yükseltilmesine karar verilmiş olup, Yönetim Kurulu tarafından söz konusu sermaye artırımına payı oranında iştirak edilerek, 510.000.000 BDT’nin (yaklaşık 6.000.000 USD) Şirketce 30 Temmuz 2021 tarihine kadar nakden ödenmesine karar verilmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: E-Data Teknoloji Pazarlama A.Ş.’nin (Şirket) 13.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 45.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi’nin 8’inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 05/07/2021 tarihinden itibaren Ana Pazar’da 6 TL/pay baz fiyat, EDATA.E kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 500.000 TL olarak belirlenmiştir.

RHEA GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RHEAG):ERIH Enerji Üretim Ticaret A.Ş ‘nin sermayesine %25 oranında 5.100.000.- TL tutarında emisyon primli ve bedelli sermaye artışı yolu ile iştirak edilmesine karar verilmiştir. Şirket en kısa sürede bu sermaye artırımını gerçekleştirmek üzere gerekli izinleri alacaktır. Şirketin yeni sermayesi pay oranı %25 den az olmamak üzere yeniden belirlenecektir. Bu tutarlar %30 ve 6.100.000.- na kadar yükseltilebilecektir. Yönetim Kurulu kararı doğrultusunda taahhüt olan 5.100.000 TL sermaye artırımına mahsuben sermaye avansı olarak 29.06.2021 tarihinde itibariyle ödenmiştir.2008 yılında kurulan ve Avrupa Enerji Borsaları ve OTC (Tezğahüstü) piyasalarda enerji emtialarının ticaretiyle faaliyetlerine baslayan ERIH, bu faaliyetlerinin yanısıra, 4 kıtada 9 ülkede geliştirmeye devam ettigi rüzgar ve günes enerjisi yatırım projeleriyle faaliyetlerine devam etmektedir. Türkiye yanı sıra Yunanistan, Romanya, Endonezya,Tanzanya , Malawi ve Gine’de enerji yatırım çalışmaları bulunmaktadır. ERIH, Sahra Altı Afrika’nın 5 ülkesinde devam eden ve elektriğin bulunmadığı yerleşim yerlerine günes enerjisinden elektrik üretimi, depolanma ve dağıtım yatırım projelerini gelistiren ERIH, bu projelerin en kritik konusu olan enerji depolanması konularında stratejik bir kararla diğer iştiraki Batkon Batarya Teknolojileri A.S.’ye geçen hafta yatırım yapmıstır. Böylece daha güçlü bir sinerji yaratma imkanı doğmuştur. Sermaye artırımının gerçekleştirilerek pay alımının tamamlanması tarihinde şirket sermayesi, edinilen pay tutarları gibi bilgileri içeren açıklama “finansal duran varlık edinilmesi başlığı altında ayrıca yapılacaktır.

BERA HOLDİNG A.Ş. (BERA): Grup Şirketi Kompen PVC Yapı ve inşaat Malzemeleri San. Tic. A.Ş.tarafından; İşveren Aksüs yapı ve Entegre Atık İşletmeleri San.Tic.A.Ş. ( Küçükbakkal köy mahallesi Vedat Günyol Caddesi Demir Sokak N1/3 ATAŞEHİR/İSTANBUL), İstanbul İli, Eyüp İlçesi, Çirçir Mahallesi, F21 Pafta,768 ada, 27 parselde bulunan YENİ EYÜP EVLERİ projesi PVC Doğrama imalatları (KÖR KASA DAHİL) işi için 2.480.000 TL + KDV bedel ile imza altına alınmıştır.

ARÇELİK A.Ş. (ARCLK): 16.12.2020 ve 31.03.2021 tarihli açıklamaları takiben, Hitachi Global Life Solutions, Inc. (“HGLS”) ile oluşturacağımız ortaklık projesi kapsamında Hollanda’da kurulan “Hitachi Home Appliances Netherland B.V.” (JV) şirketinin %60 hissesinin satın alınmasına ilişkin Hisse Satın Alma Sözleşmesi’nde belirtilen ön şartların önemli bir kısmı tamamlanmıştır. Taraflarca, Çin’deki HGLS iştiraklerinin JV’ye devrine ilişkin tescil işlemlerinin henüz tamamlanmaması sebebiyle, satın alma bedelinin 75 Milyon USD tutarındaki kısmının bir yeddi emin hesaba konulması ve 8 hafta içinde tamamlanması beklenen söz konusu tescil işlemlerini takiben yeddi eminde bulunan tutarın HGLS’ye ödenmesi koşuluyla kapanış işlemlerinin gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kalınmıştır. Tescil işlemlerinin belirtilen 8 haftalık süre içerisinde tamamlanamaması durumunda, yeddi eminde bulunan tutarın Arçelik A.Ş.’ye iadesi gerçekleşecek olup, tescil işlemlerinin tamamlanması sonrası ilgili tutar HGLS’ye ödenecektir. Satın alma bedeli HGLS tarafından sağlanan 30.06.2021 tarihli tahmini finansal tablolar üzerinden, nakit ve borç benzeri varlıklar dikkate alınıp azınlık payların etkisi çıkarıldıktan sonra 343.024.730 USD olarak hesaplanmış olup, yılsonuna kadar gerçekleştirilecek 30.06.2021 tarihli finansal tabloların bağımsız denetimi sonrasında kesinleşen tutarlara ve azınlık paylarının değerindeki değişikliklere göre nihai fiyat düzeltmesi yapılacaktır. Buna göre, 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle toplam Hisse Satın Alma bedelinin 268.024.730 USD tutarındaki kısmı HGLS’e ödenmiş, 75.000.000 USD tutarındaki kısmı ise yeddi emin hesaba aktarılmış ve hisse devri tamamlanmıştır. Ortak Girişim Sözleşmesi, Marka Lisans Sözleşmesi ve ilgili sair sözleşmeler imzalanmış, ortak girişim şirketinin unvanı “Arçelik Hitachi Home Appliances B.V.” olarak tadil edilmiştir. Gelinen aşamada işlem, HGLS’nin Tayland ve Çin’de üretim tesisleri bulunan iki iştirakini ve Tayland, Çin, Hong Kong, Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Vietnam’daki dokuz satış şirketini içermekte olup ayrıca, Şirket faaliyetlerinin yönetimi için Tayland’da yeni bir operasyon merkezi şirket kurulacaktır.

BERA HOLDİNG A.Ş. (BERA): Grup Şirket Kompen PVC Yapı ve inşaat Malzemeleri San. Tic. A.Ş. tarafından; İşveren Eurocon İnşaat Yatırım A.Ş. Astay Yapı Enerji A.Ş. İş Ortaklığı (F.S.M. Caddesi Tutkun Bingöl Plaza N10 K:1 Kavacık-Beykoz/İSTANBUL), Ankara İli Sincan İlçesi Saraycık Mahallesi 4.Bölge 1.Etap 2.Kısım 817 Adet Konut , 10 adet Dükkan İnşaatları ile Alt yapı ve Çevre düzenleme İşine Ait Pvc Doğrama işleri (körkasa dahil) için 10.750.000 TL + KDV bedel ile imza altına alınmıştır.

ANADOLU ISUZU OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ASUZU): Moldova Kişinev Belediyesi’nin 2021 yılında açmış olduğu 100 adet otobüs alımına ilişkin ihaleye Şirket tarafından verilen teklifin kazanan teklif olduğu, 14 Haziran 2021 tarihli KAP açıklamasında kamuoyuna duyurulmuştu.100 adet otobüs teslimatı ve bu araçların satış sonrası hizmetlerinin yerine getirilmesine ilişkin sözleşme, 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla imzalanmıştır. Teslimatların 2021 yılı içinde partiler halinde tamamlanması öngörülmektedir 

ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. (CEMAS): 01.03.2021 tarihinde KAP ‘ta yayınlanan Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanımına İlişkin Raporda yer alan harcamalardan Bağlı Ortaklığı Özışık İnşaat ve Enerji A.Ş.’de Finansal Nitelikli Borç Ödemesi harcama kalemi kapsamında Özışık’ın , iştiraki HMF Makine ve Servis San.ve Tic. A.Ş.’ne olan ,ana para ve işlemiş faizleriyle 33.212.770,71 TL’ ye baliğ olan finansal nitelikteki borç 30.06.2021 tarihi itibarı ile nakden ödenerek kapatılmıştır. Yapılan ödemeyi finanse etmek üzere Özışık’a önümüzdeki günlerde yapacağı sermaye artırımına mahsuben Çemaş tarafından 26.600.000 TL , HMF Makine tarafından 6.600.000 TL sermaye avansı verilmiştir.

ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. (CEMAS): Bağlı ortaklığı Özışık İnşaat ve Enerji A.Ş.’de sahibi olduğu B grubu nama yazılı hisselerinden 20.000.000 adet, 20.000.000 TL nominal bedelli kısmının, her türlü hak ve hukuk vecibeleri ile birlikte toplam 10.000.000 TL bedel karşılığında HMF Makina ve Servis Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye devredilmesine ve hisse satışıyla ilgili işlemlerin tamamlanmasına karar verildi.

SİLVERLİNE ENDÜSTRİ VE TİCARET A.Ş. (SILVR): Şirketi ile Silverline Ev Gereçleri Satış ve Pazarlama A.Ş. arasında 2020 yılı ve izleyen yıllara ilişkin yapılan ve 07.02.2020 tarihinde KAP da ilan edilen marka kullanım sözleşmesi kapsamında 01 Nisan 2021 – 30 Haziran 2021 tarihleri arasında şirketimiz üretimi dışında SİLVERLİNE ve ESTY markalı ürünlerin satışından dolayı SİLVERLİNE EV GEREÇLERİ SATIŞ ve PAZARLAMA A.Ş. firmasından 1.892.300,00 TL + KDV marka kullanım ücreti fatura karşılığı tahsil edilecektir.

GERSAN ELEKTRİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (GEREL): Şirketin Zonguldak İli Çaycuma İlçesinde yer alan üretim tesislerin de Türk Metal Sendikası ile yürütülmekte olan ve 01.03.2021-28.02.2023 dönemlerini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde 01.07.2021 tarihinde anlaşma sağlanmıştır.

DARDANEL ÖNENTAŞ GIDA SANAYİ A.Ş. (DARDL): İktisadi bütünlük içerisindeki varlıkları devralınacak G.Kallimanis S.A. şirketinin yaklaşık 63,2 milyon euro tutar ile borçlusu bulunduğu mali kurumlar (NBG, Alpha Bank, Cairo No.3 (Eurobank), Metexelixis (Quant), Piraeus Bank ve ABC Factors) ile şirket arasında yapılan, bu kurumların Kallimanis fimasından olan alacaklarının teminatları ile beraber tarafımıza 6 milyon euro ödeme karşılığında devrini sağlayan Alacak Devir Anlaşması imzaya açılmış ve şirket tarafıdan imza edilmiştir.

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş.(RTALB): Şirketin Yatırımcı İlişkileri Birim Yöneticisi olarak görev yapan Özcan CAN görevinden istifaen ayrılmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği’nin 11. maddesi uyarınca yeni atama yapılınca Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda gerekli bildirimler yapılacaktır.

GÜLER YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (GLRYH): Şirketin Yatırımcı İlişkileri Birim Yöneticisi olarak görev yapan Özcan CAN görevinden istifaen ayrılmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği’nin 11. maddesi uyarınca yeni atama yapılınca Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda gerekli bildirimler yapılacaktır.

GSD HOLDİNG A.Ş. (GSDHO): Şirket %100 oranındaki bağlı ortaklığı GSD Shipping B.V.’nin ödenmiş sermayesi 10.000.000 ABD Doları nakit artırımla 50.000.000 ABD Doları’na ve kayıtlı sermaye tavanı 50.000.000 ABD Doları’ndan 75.000.000 ABD Doları’na yükseltilmiş olup ilgili değişiklikler 1 Temmuz 2021 tarihinde tescil edilmiştir.

FEDERAL-MOGUL İZMİT PİSTON VE PİM ÜRETİM TESİSLERİ A.Ş. (FMIZP): Şirketin hakim ortağı Federal Mogul Powertrain Otomotiv A.Ş.’nin paysahibi Simed Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi bünyesinde gerçekleşen ve 30.06.2021 tarihinde tescil edilen tam bölünme işlemi neticesinde, İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğü’ne 311265-5 sicil numarası ile kayıtlı, Yeni Marmara Motorlu Vasıtalar İthalat ve İhracat Anonim Şirketi, hakim ortağımız olan Federal Mogul Powertrain Otomotiv A.Ş’nin %49,999998 oranında pay sahibi olmuştur.

KENT GIDA MADDELERİ SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. (KENT): 28.05.2021 tarihli özel durum açıklamasında, Şirketin nihai ana ortak konumunda bulunan Mondéléz International Inc. tarafından Avrupa merkezli atıştırmalık sektöründe faaliyet gösteren Chipita S.A.’nın satın alınması için anlaşma imzalandığı; söz konusu işlem ile ilgili idari izin ve onay süreçleri devam ettiği ve gelişmeler konusunda gerekli bilgilendirilmelerin yapılacağı bilgisi verilmişti. Bu kapsamda, Mondelēz International Inc.’dan öğrenildiği üzere, Mondelēz International Inc. tarafından tamamına sahip olduğu bağlı şirketi olan Mondelēz Netherland Services B.V. aracılığıyla 01.07.2021 tarihinde söz konusu işlem ile ilgili Rekabet Kurumu’na başvuruda bulunulmuştur. Söz konusu satın alma işleminin geçerliliği ve kapanışı, Rekabet Kurulu’nun onayı ve kapanış ön şartların ve kapanış işlemlerinin tamamlanmasına bağlıdır.

AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AVGYO): Antalya ili Alanya ilçesi Türkler Beldesi Kargıçiftliği mevkii Gökay sitesinde bulunan D blok 1 nolu dairenin 01.07.2021 tarihinden geçerli olmak üzere 1(Bir) yıllığına, eşyalı olarak aylık 3.000 TL+ kdv bedelle Avrasya Petrol ve Turistik Tesisler Yatırmlar A.Ş’ye kiraya verilmesine karar vermiştir. Antalya ili Alanya ilçesi Türkler Beldesi Kargıçiftliği mevkii Gökay sitesinde bulunan R blok 1 nolu dairenin eşyalı olarak 01.07.2021 tarihinden geçerli olmak üzere 2(iki) aylığına 5.500+kdv bedelle Ahmet Pulatoğlu’na kiraya verilmesine karar vermiştir.

DOĞUŞ OTOMOTİV SERVİS VE TİCARET A.Ş. (DOAS): Irak Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde Volkswagen Binek, Audi ve Volkswagen Ticari markalı araçların ithalatı, dağıtımı ve satış sonrası hizmetleri ile ilgili faaliyetlerinde bulunan bağlı ortaklığı D-Auto LLC, Audi Volkswagen Middle East FZE ve Volkswagen AG ile varmış olduğu mutabakat sonucunda fesih sözleşmesi imzalayarak distribütörlük faaliyetlerini sonlandırmıştır. Distribütörlük faaliyetlerini sonlandırılması ile birlikte Irak Cumhuriyeti yasal mevzuatına göre Erbil merkezli olarak kurulmuş bulunan ve şirketin, %100 hissedarı olduğu bağlı ortaklığı “D-Auto Limited Liability Company” unvanlı şirketin tasfiye işlemlerine başlanılacak ve gelişmelere ilişkin kamuoyu bilgilendirilecektir.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirketin projelerinden İstanbul Kağıthane Seyrantepe Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi’nde (Avangart İstanbul), 7752 Ada 4 Parsel A1, A2, A3, B1, B2, C, D, G Bloklar ile Bu Bloklara Ait Otopark, Altyapı ve Çevre Düzenleme İşleri ve Sözleşme Kapsamında Olan Ada Dışı İmar Yolları ve Bu Yollara Ait Altyapıların (Projedeki Son Kısım) kısmi geçici kabulü yapılmış olup Kısmi Geçici Kabul Tutanağı 30.06.2021 tarihinde onaylanmıştır.

NET HOLDİNG A.Ş. (NTHOL): Grup şirketlerinden Merit Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş.’nin (Merit Turizm) 200.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde 2.550.000 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin 25.500.000 TL nakden artırılmak suretiyle 28.050.000 TL’ye yükseltilmesine karar verilmiştir. Şirket Yönetim Kurulu’nun 28.04.2021 tarihinde yaptığı ve özel durum açıklaması ile kamuya duyurduğu kararları gereğince; Merit Turizm’in sermaye artırımında sahip olduğu hem A Grubu hem de B Grubu paylarına ilişkin yeni pay alma haklarının tamamı kullanılmıştır. Bu defa şirketin, Merit Turizm tarafından yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan B Grubu paylardan, Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasadan 5.364.406,34 TL nominal değerli payları 01.07.2021 itibarıyla satın alarak taahhüdünü yerine getirmiştir. Bu işlemler sonucunda Merit Turizm’de yüzde 50,61 olan pay sahipliği oranı yüzde 70,53’e yükselmiştir.

KOÇ HOLDİNG A.Ş.(KCHOL): Şirket Yönetim Kurulu tarafından, gelişen piyasa ve pazar koşulları ile küresel ölçekte yaşanan ekonomik gelişmelerin faaliyet gösterdiğimiz sektörlere ve Türkiye sermaye piyasalarına yansımalarının bir sonucu olarak Koç Holding A.Ş’nin Borsa İstanbul’da oluşan değerinin ve mevcut net aktif değer iskontosunun, şirketin gerçek performansını yansıtmadığı düşünülmekte olup, sağlıklı fiyat oluşumuna katkıda bulunmak amacıyla; Türk Ticaret Kanunu’nun 379’uncu maddesi, Sermaye Piyasası Kanunu’nun 22’inci maddesi ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-22.1 Geri Alınan Paylar Tebliği ile Sermaye Piyasası Kurulu’nun 21.07.2016, 25.07.2016 ve 23.03.2020 tarihli duyuruları çerçevesinde; Esas sözleşmenin 10’uncu maddesi kapsamında Şirket paylarının Borsa’dan geri alım işlemlerinin başlatılmasına, Geri alıma konu edilebilecek azami pay adedinin 35.000.000 TL nominal değerde 3.500.000.000 adet olarak belirlenmesine, Geri alım için ayrılacak fonun, Şirket’in mevcut kaynaklarından karşılanmak üzere, en fazla 700.000.000 TL olarak belirlenmesine Yönetim Kurulu kararı ile yürütülecek geri alım işleminin, yapılacak ilk genel kurul toplantısı gündemine alınarak, genel kurulda pay sahiplerinin bilgisine ve onayına sunulmasına, Karar verilmiştir.

ARÇELİK A.Ş.( ARCLK): Şirket Yönetim Kurulu tarafından; gelişen piyasa ve pazar koşulları ile küresel ölçekte yaşanan ekonomik gelişmelerin faaliyet gösterdiğimiz sektöre etkileri ve Türkiye sermaye piyasalarına yansımalarının bir sonucu olarak Arçelik A.Ş’nin Borsa İstanbul’da oluşan değerinin, Şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmadığı değerlendirilmiş olup sağlıklı fiyat oluşumuna katkıda bulunmak amacıyla; Sermaye Piyasası Kurulu’nun 21.07.2016, 25.07.2016 ve 23.03.2020 tarihli duyurularına istinaden Şirket paylarının Borsa’dan geri alım işlemlerinin başlatılmasına, Geri alıma konu edilebilecek azami pay sayısının, Şirketin çıkarılmış sermayesinin %10’una karşılık gelen 67.572.820,50.-TL nominal (her biri 1 kuruş nominal değerinde 6.757.282.050 adet pay) olarak belirlenmesine, Geri alım için ayrılacak fonun, 2.400.000.000 TL olarak belirlenmesine, Yürütülecek geri alım işleminin, yapılacak ilk genel kurul toplantısı gündemine alınarak, genel kurulda pay sahiplerinin bilgisine ve onayına sunulmasına, karar verilmiştir.

 

Kaynak İnvestaz Yatırım

Hibya Haber Ajansı

02 Tem 2021 - 09:54 - Teknolojigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Vagonu Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Vagonu hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ajans Vagonu editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ajans Vagonu değil haberi geçen ajanstır.Anket Erken seçim olur mu?